Informácia o vnútornom systéme preverovania oznámení o protispoločenskej činnosti

podľa § 10 zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 54/2019 Z.z.)

STVR s cieľom predchádzania a odhaľovania protispoločenskej činnosti prijala systém opatrení na preverovanie oznámení o protispoločenskej činnosti. Podrobnosti o vnútornom systéme opatrení stanovuje interný predpis STVR smernica IP 13/2024 – Smernica o vnútornom systéme preverovania oznámení o protispoločenskej činnosti (PDF, 161kB) .

Všetci zamestnanci STVR aj osoby, ktoré vykonávajú funkciu člena orgánu STVR sa pri vykonávaní svojich povinností musia zdržať akejkoľvek protispoločenskej činnosti.

Protispoločenskou činnosťou sa rozumie konanie, ktoré je priestupkom, správnym deliktom, trestným činnom ale aj konanie, ktoré v zmysle platných právnych predpisov nenapĺňa skutkovú podstatu trestného činu, priestupku alebo správneho deliktu, ale pôsobí negatívne na spoločnosť.

Oznámením protispoločenskej činnosti sa rozumie uvedenie skutočností, o ktorých sa fyzická osoba dozvedela v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom alebo iným obdobným vzťahom a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti.

Oznamovanie protispoločenskej činnosti sa nepovažuje za porušenie zmluvnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť, ak ide o povinnosť vyplývajúcu z výkonu zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie a nejde o povinnosť mlčanlivosti podľa § 1 ods. 3 zákona č. 54/2019 Z.z.

Zamestnanci STVR môžu podať oznámenie orgánu príslušnému na prijatie takéhoto oznámenia, alebo zamestnávateľovi.

Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 54/2019 Z.z. zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 50 zamestnancov, a zamestnávateľ, ktorý je orgánom verejnej moci a zamestnáva najmenej 5 zamestnancov je povinný určiť organizačnú zložku alebo osobu, ktorá plní úlohy v súvislosti s preverovaním oznámení o protispoločenskej činnosti.

STVR sprístupňuje v stručnej a zrozumiteľnej forme nasledovné informácie o vnútornom systéme preverovania oznámení vo veciach protispoločenskej činnosti:

1. Spôsob podávania oznámení v prostredí STVR

Oznamovateľom protispoločenskej činnosti v prostredí STVR je zamestnanec, ktorý v dobrej viere urobí oznámenie príslušnému organizačnému útvaru v rámci STVR; za oznamovateľa sa považuje aj blízka osoba oznamovateľa, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu k STVR alebo k zamestnávateľovi, ktorý je založený alebo zriadený STVR.

Oznámenia je možné podávať:

- osobne v kancelárii č. 203 v sídle STVR, Mlynská dolina 845 45 Bratislava (sekretariát GR STVR),

- prostredníctvom elektronickej pošty na adrese protispolocenska.cinnost@rtvs.sk

- prostredníctvom poštovej zásielky na adrese STVR, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava, poštovú zásielku je potrebné označiť „OZNÁMENIE O PROTISPOLOČENSKEJ ČINNOSTI“

2. Zodpovedná osoba a preverovací tím

Zodpovednou osobou, ktorá plní úlohy zamestnávateľa v rámci vnútorného systému preverovania oznámení, a to najmä prijímaní, evidovaní, preverovaní a vybavovaní oznámení je odbor vnútornej kontroly. Z dôvodu zvýšenia transparentnosti a dôveryhodnosti vnútorného systému preverovania oznámení ako aj zamedzenia úmyselného odklonu od riadneho preverenia oznámenia je zriadený preverovací tím, ktorého členovia spoločne preverujú oznámenia. Preverovací tím tvoria dvaja stáli členovia, ktorými sú zamestnanci odboru vnútornej kontroly a v prípade potreby jeden nestály člen, ktorého určí generálny riaditeľ, najmä s ohľadom na predpokladanú náročnosť alebo na potrebu odborných znalostí pre preverenie konkrétneho oznámenia. Ak si oznámenie nevyžaduje špecifického zamestnanca, možno za nestále člena menovať aj člena odborovej organizácie pôsobiacej v STVR. Členstvo v preverovacom tíme zaniká skončením pracovného pomeru. Členstvo nestáleho člena zaniká ukončením preverenia príslušného oznámenia.

Zodpovedná zložka vedie evidenciu oznámení v rozsahu:

- dátum doručenia oznámenia,

- meno, priezvisko a adresa pobytu oznamovateľa, ak nejde o anonymného oznamovateľa,

- predmet oznámenia,

- výsledok preverenia oznámenia,

- dátum skončenia preverenia oznámenia.

3. Postup pri preverovaní oznámení

Zodpovedná osoba je povinná potvrdiť prijatie oznámenia osobe, ktorá podala oznámenie do siedmich dní od jeho prijatia, to sa nevzťahuje na anonymné oznámenie.

Zodpovedná osoba je povinná preveriť každé oznámenie a oznámiť oznamovateľovi výsledok preverenia oznámenia a opatrenia na nápravu, ak sa prijali na základe preverenia oznámenia, oznámi zodpovedná osoba oznamovateľovi najneskôr do 90 dní od potvrdenia prijatia oznámenia.

Zodpovedaná osoba bezodkladne po vyhotovení zápisnice o výsledku preverenia informuje generálneho riaditeľa o výsledku preverenia. Ak sa pri preverení oznámenia preukáže protispoločenská činnosti, zodpovedaná osoba spolu s predložením informácie o výsledku preverenia navrhne generálnemu riaditeľovi opatrenia na nápravu, organizačný útvar, ktorý ich má vykonať a termíny, dokedy tak má spraviť.

Zamestnanci alebo členovia orgánov STVR sú povinní poskytnúť zodpovednej osobe a členom preverovacieho tímu pri preverovaní oznámení aktívnu súčinnosť, pričom svojou činnosťou ani nečinnosťou nesmú vytvárať prekážky pre preverovanie jednotlivých oznámení.

Členovia preverovacieho tímu postupujú pri preverovaní oznámení v dobrej viere, pričom vždy postupujú v súlade s hlavným účelom zákona č. 54/2019 Z.z. ako aj smernice IP 12/2024, ktorým je predchádzanie a odhaľovanie protispoločenskej činnosti. Členovia preverovacieho tímu pri preverovaní oznámení rešpektujú prezumpciu neviny, právo na súkromie ako aj ostatné osobnostné práva zamestnancov. Zodpovedná osoba a členovia preverovacieho tímu sú povinní zachovávať mlčanlivosť o totožnosti osoby, ktorá oznámenie podala.

4. Ochrana oznamovateľov závažnej protispoločenskej činnosti

Zákon č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov umožňuje oznamovateľom poskytnutie ochrany pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom alebo správnym deliktom. Postup pri poskytnutí ochrany ako aj rozsah a obsah tejto ochrany upravuje § 3 až 7 zákona č. 54/2019 Z.z. Týmto zákonom nie je dotknutá povinnosť oznámenia trestného činu alebo prekazenia trestného činu.