Televízne hlásateľky boli roky obdivované a rešpektované, málokto však vie, ako vyzeralo zákulisie ich profesie. Ako prebiehali prijímacie konkurzy a koľko jazykov museli ovládať? Prečo sa všetky texty museli učiť naspamäť a koľko času strávili v maskérni? Ako vyzeralo prvé vysielanie Slovenskej televízie a prečo hlásateľky museli v roku 2003 skončiť? Odpovede na tieto otázky nájdu čitatelia v novej knihe z Vydavateľstva Slovenskej televízie a rozhlasu s názvom Fenomén hlásateľky, ktorú na knižnom veľtrhu Bibliotéka slávnostne uviedli do života autorka, novinárka a spisovateľka Silvia Lispuchová spoločne s prítomnými dámami, ktoré sa roky prihovárali divákom Slovenskej televízie ako hlásateľky.
Bratislava, 8. november 2024
Na knižnom veľtrhu Bibliotéka bola v piatok 8. novembra do života slávnostne uvedená aj ďalšia publikácia z Vydavateľstva Slovenskej televízie a rozhlasu. Knižnú novinku Fenomén hlásateľky medzi čitateľov lupeňmi kvetov vyprevadili autorka Silvia Lispuchová a bývalé televízne hlásateľky Hana Rapantová, Ada Straková, Emma Tekelyová, Jana Hauserová, Alena Heribanová a Nora Beňačková. Práve o nich je totiž nová knižná publikácia, ktorá čitateľom ponúka desať rozhovorov a deväť medailónov najznámejších a najpopulárnejších slovenských programových hlásateliek a hlásateľov.
„Dnes vidím svoju knihu prvýkrát vo finálnej podobe a skutočne ma prekvapila. Je krásna, je retro, je presne taká, aká mala byť. Povolanie hlásateľky je síce minulosť, ale bolo úžasné a zaslúži si knižku. Dúfam, že bude pre všetkých takým príjemným prekvapením, ako bola pre mňa, keď som ju prvý raz držala v rukách,“ vyjadrila sa autorka Silvia Lispuchová.
S novinárkou a spisovateľkou Silviou Lispuchovou sa zhovárali Dana Hermannová, Nora Beňačková, Ada Straková, Alena Heribanová, Emma Tekelyová, Soňa Müllerová, Miloš Bubán, Renáta Špačková, Jaroslav Buček a Hana Rapantová. Okrem toho sa v knihe dočítate aj o Hilde Michalíkovej, Blažene Kočtúchovej, Jarmile Košťovej, Elene Galanovej, Alžbete Štrkulovej, Jane Hauserovej, Izabele Pažítkovej, Nore Seleckej a Ľubomírovi Bajaníkovi. Kniha Fenomén hlásateľky je už dostupná v e-shope Vydavateľstva STVR.
POVEDALI O KNIHE:
Emma Tekelyová
„Keď som prvýkrát zbadala tú knihu na krste, tak som bola neuveriteľne milo prekvapená. Chodili nám síce v procese tvorby ukážky a návrhy grafickej úpravy, ale keď som chytila hotovú knihu do ruky, tak som zistila, že má neuveriteľnú energiu. Ja na energiu verím a verím tiež, že koľko sa jej do knihy vloží, toľko sa potom odovzdá čitateľom. Táto knižka nevznikla iba ako súbor rozhovorov, ale ako dielko, ktoré je určené na to, aby čitateľom urobilo radosť tak, ako sme robili kedysi radosť my cez televízne obrazovky.“
Hana Rapantová
„Knižka sa mi veľmi páči a dúfam, že čitateľom sa bude páčiť tiež. Že tí skôr narodení si zaspomínajú s nami a tí mladší si budú môcť urobiť nejakú predstavu o tom, kto vlastne boli hlásateľky.“
Alena Heribanová
„Veľmi sa z tejto knihy teším. Nielen preto, že sme tam my, ktoré diváci poznajú z rôznych časopisov alebo ešte stále z televíznej obrazovky. Ale, že táto kniha je venovaná profesii hlásateľky, a že tam nachádzam aj Danku Hermannovú, Jarku Košťovú či Blaženu Kočtúchovú, ktoré si zaslúžia viac ako iba pozornosť. Zaslúžia si neuveriteľnú úctu a z môjho pohľadu aj obdiv, že v kritických momentoch, akým bola napríklad aj okupácia, dokázali mať odvahu zostať v tej hlásateľni. Prihovárali sa divákom do posledného momentu a riskovali, že dlhé obdobie nebudú môcť robiť to, čo tak milovali. A ja som mala veľké šťastie obidve tieto dámy poznať, priateliť sa s nimi. Myslím si, že vďaka týmto dámam je práca hlásateliek skutočnou profesiou a nie len imidžom.“