29. august 2024 bude patriť okrúhlemu 80. výročiu SNP a Slovenská televízia a rozhlas si túto významnú udalosť slovenských dejín pripomínie počas sviatočného dňa vo svojom televíznom i rozhlasovom vysielaní. Divákom ponúkne priame prenosy z celonárodných osláv v Banskej Bystrici, archívne filmové klasiky i premiérové dokumenty. Poslucháčom ponúknu pestrý sviatočný program aj programové služby Slovenského rozhlasu.

Bratislava, 23. august 2024


Jednotka

80. výročie SNP si 29. augusta pripomenie Jednotka vo vysielaní počas celého dňa priamymi prenosmi z celonárodných osláv v Banskej Bystrici aj archívnou klasikou. O 9.50 hponúkne divákom priamy prenos z pietneho aktu kladenia vencov a slávnostných príhovorov za účasti najvyšších ústavných činiteľov a zástupcov diplomatických zborov v rámci Celoštátnych osláv 80. výročia SNP v Banskej Bystrici. O 16.50 h odvysiela priamy prenos zo Slávnostnej vojenskej prehliadky, počas ktorej diváci a záujemcovia o históriu, ale aj modernú vojenskú techniku uvidia prezentáciu Ozbrojených síl SR. Večer o 20.30 h sa diváci môžu tešiť na Slávnostný galavečer k 80. výročiu SNP, v ktorom vystúpia Vladimír Strmeň, SĽUK, Lúčnica, Andrea Zimányiová, Jozef Hollý, Tomáš Bezdeda, Peter Cmorík, FS Telgárt a mnohí ďalší.

Pre detských divákov si Jednotka vo sviatočný deň pripravila príbeh chlapca, ktorý na vlastnej koži zažije útrapy SNP v poetickom príbehu na motívy poviedky Hany Zelinovej Sivá húska (o 8.50 h) a dramatický príbeh o vnútornom dozrievaní chudobného pastierika, ktorý slúži u bohatého gazdu a jeho individuálny protest proti sociálnej nespravodlivosti vyústi do aktívnej účasti v Slovenskom národnom povstaní Leto na Rovniach (o 7.30 h).

Z televíznej klasiky odvysiela Jednotka popoludní film Slnko vychádza nad Prašivou (o 13.00 h) o osude jednoduchého človeka, starého Ondreja, ktorý sa rozhodne pomôcť partizánom. Po ňom sa diváci môžu tešiť na premiéru dokumentu Nezabudni na mňa (o 14.00 h), ktorý predstavípríbeh pani Denisy Nikodémovej, ktorá ako dieťa prežila prenasledovanie počas obdobia holokaustu. Následne čaká divákov dramatický príbeh odohrávajúci sa v malej slovenskej dedine, ktorý zachytáva tragický osud vdovy Svrčinovej a jej štyroch synov bojujúcich na strane partizánov proti nemeckým okupantom v kultovom vojnovom filme Vlčie diery (o 14.40 h).

Vo večerných hodinách si Jednotka pre divákov pripravila slovenský film Martina Šulíka Tlmočník (o 22.05 h) o dvoch starších pánoch, ktorých dala dohromady náhodná zmienka o udalostiach z druhej svetovej vojny, čo tragicky poznamenali osudy ich rodín a ktorí sa vyberú na putovanie po Slovensku hľadať svedkov dávno zabudnutej minulosti.

Dvojka

Dvojka si významné výročie pripomenie popoludní v dokumentoch z produkcie Slovenskej televízie. O 15.10 h rozrozpráva životný príbeh známeho spisovateľa a dramatika Petra Karvaša dokument Návraty do hniezda. Na pozvanie do jeho rodného domu v Banskej Bystrici prichádzajú jednotliví účinkujúci postupne a konfrontujú sa s informáciami z Karvašovho osobného aj profesionálneho života, ale aj širšieho spoločenského kontextu, aby sa napokon stretli za jedným stolom na záhradnej slávnosti. Následne o 15.35 h ponúkne Dvojka životopisný dokument režiséra Milana Homolku Generál Viest o Rudolfovi Viestovi, veliteľovi povstaleckej armády počas Slovenského národného povstania a jedinom slovenskom generálovi počas predvojnovej Československej republiky.

Večer si Dvojka pripravila až dva premiérové dokumenty z produkcie Slovenskej televízie. O 20.10 h to bude dokumentárny film Martin Pollack: Pohľad do priepasti. Elitný nacista Gerhard Bast sa po potlačení SNP podieľal na vraždení partizánov a civilného obyvateľstva v okolí Banskej Bystrice a Ružomberka. Rakúsky novinár a spisovateľ Martin Pollack je jeho biologický syn. Vo svojej knihe Smrť v bunkri sa vydal po Bastových stopách aj na Slovensko. Dnes sa sem však vracia už len prostredníctvom svojho prekladateľa, kolegu spisovateľa a priateľa Michala Hvoreckého. Ten vo filme vyhľadá viaceré takmer zabudnuté miesta spojené s Bastovými zločinmi, ako aj žijúcich pamätníkov SNP a svedkov Bastovho vraždenia. Cestou si kladie naliehavú otázku – čo dnes pre slovenskú kolektívnu pamäť znamená odkaz SNP, ktorým Slovensko odmietlo fašistickú ideológiu postavenú na netolerancii a nenávisti a postavilo sa na správnu stranu dejín?

„Dejinné povstalecké a vojnové udalosti sú s banskobystrickým rozhlasovým a televíznym štúdiom hlboko späté, a to predovšetkým vďaka pôsobeniu Slobodného slovenského vysielača. Je to pre nás ikonická a zásadná kapitola dejín, ktorá nás dodnes zaväzuje a svieti ako maják v rozbúrených vodách súčasnosti. Hodnoty ako sloboda, demokracia, tolerancia, boj za pravdu a národná hrdosť v tom najlepšom zmysle slova, ktoré pertraktoval povstalecký vysielač, sú neustálou súčasťou nášho každodenného snaženia pri tvorbe rozhlasového, televízneho a online obsahu. Dokument, ktorý prinášame na televízne obrazovky, považujem v tomto smere za jeden z najvýznamnejších počinov za posledné roky. Zaradí sa k bohatej banskobystrickej rozhlasovej a televíznej tvorbe s tematikou SNP. Verím, že diváci ocenia pohľad na naše dejinné víťazstvá i zlyhania z medzinárodnej perspektívy. Osobitne chcem vyzdvihnúť spoluprácu s renomovanými tvorcami so širokým zapojením profesionálneho potenciálu banskobystrického štúdia,“ vyjadril sa Miroslav Debnár, riaditeľ štúdia Slovenskej televízie a rozhlasu v Banskej Bystrici, ktoré dokument pripravilo.

O 21.10 h sa v dokumente Blýskanie pod Tatrami filmári Michael Kaboš a Jakub Tabery na tému Slovenského národného povstania pozrú z perspektívy medzinárodného kontextu. Ich dokumentárny film je prispôsobený aj vnímaniu mladšieho diváka, ktorý ešte nemá dostatočný rozhľad o prelomovej historickej udalosti našich dejín.

:24

Spravodajský okruh :24 pripravuje pri príležitosti 80. výročia SNP celodenný program z celonárodných osláv v Banskej Bystrici. Živé vstupy s hosťami z externého štúdia v Banskej Bystrici doplní štúdio s moderátormi v Mlynskej doline. Slávnostným ceremoniálom, vítaním hostí vrátane najvyšších ústavných činiteľov a celým podujatím, bude hostí a divákov sprevádzať moderátor Ľubomír Bajaník.

Spravodajský okruh :24 divákom ponúkne živé vysielanie už od 9.30 h, s redaktormi Emíliou Lengyelovou a Jozefom Kubánekom priamo z Banskej Bystrice. Divákom sa prihovoria aj pozvaní hostia, medzi nimi napríklad aj historik SNP Juraj Lepiš a reportérka Slovenského rozhlasu Soňa Gyarfášová. O 10.00 h ponúkne :24 divákom kladenie vencov k pamätníku a naživo prinesie aj oficiálnu časť programu o 11.00 h. Popoludní čaká divákov slávnostná prísaha nových vojakov a od 16.50 h vojenská prehliadka.

Rádio Slovensko sa bude 29. augusta počascelého dňa venovať téme 80. výročia SNP a do živého vysielania sa budú môcť zapojiť aj poslucháči. Práve ich sa v rannom a popoludňajšom vysielaní budú moderátori pýtať, čo im v okolí pripomína historické dni Povstania. Rádio Slovensko prinesie aj rozhovor so spevákom Martinom Harichom. Ten sa narodil 29. augusta a pred časom zhudobnil básne mladých poetov, ktorí padli počas SNP. V čase osláv sa bude téme venovať aj rozhlasové spravodajstvo, ktoré ponúkne v spravodajských blokoch, ako aj do prúdového vysielania, materiály z osláv a rozhovory s odborníkmi z vojenskej oblasti i priamymi účastníkmi SNP. O 20.30 h sa najpočúvanejšia programová služba Slovenské rozhlasu pripojí živým priamym prenosom k oslavám SNP v Banskej Bystrici.

Rádio Devín ponúkne 29. augusta svojim poslucháčom O 10.00 h tematicky ladenú reláciu Ars musica s hudbou vzdoru a hrdinstva. V premiére uvedie špeciálne vydanie formátu Na tému s Omarom Mirzom v priamom prenose o 14.00 h z exteriéru areálu Múzea SNP v Banskej Bystrici.Diskusia sa bude venovať téme žien v SNP aj s presahom do súčasného vizuálneho umenia. O 17.00 h sa bude v Ars litera Ivana Jachymová venovať téme SNP.

Rádio Regina Západ o 14.05 h ponúkne svojim poslucháčom príspevok Andrey Eliášovej s názvom V krajine, kde je lietadlo bicyklom. O 15.05 h pripravilo rozhlasové pásmo Príbeh partizána z Hornej Nitry Jozefa Dolníka, ktorý sa nikdy nenašiel. Po 20.30 h preberie živé vysielanie z celonárodných osláv 80. výročia SNP v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Rádio Regina Stred ponúkne poslucháčom na celom Slovensku živé vysielanie z celonárodných osláv v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Rádio Regina Východ sa bude vo štvrtok 29. augusta vo vysielaní venovať záchrane rozhlasového zariadenia pred maďarskými Horthyovcami, jeho presťahovaniu do Prešova a následne spusteniu vysielania ako slobodného vysielača. V popoludňajšej rozhlasovej hre O mužovi, ktorý tu bol, priblíži tieto udalosti umeleckým pohľadom cez osobnosť redaktora, riaditeľa košickej a prešovskej pobočky Rádiojournalu Antona Prídavka. Rádio Regina Východ dopoludnia odvysiela pásmo, v ktorom si poslucháči vypočujú rozhovory s ľuďmi, ktorí absolvovali Cestu hrdinov SNP z Dukly na Devín. Hovoriť budú nielen o zážitkoch, ale aj o motivácii a o posolstve Povstania pre dnešnú spoločnosť. Tému SNP ponúknu košickí rozhlasoví tvorcovia aj špecifickou hudobnou formou, a to cez pieseň. Podvečer slávnostného dňazaznejú povstalecké piesne z územia východného Slovenska v relácii Zahrajte mi túto.

Rádio_FM sa 80. výročiu Slovenského národného povstania bude venovať prostredníctvom bežného spravodajstva. Odvysiela príspevky pripomínajúce zásadné filmy venované SNP, príspevky o aktivitách organizácií Post Bellum a Mladí proti fašizmu. Súčasťou vysielania bude aj materiál vysvetľujúci spôsob, akým sa partizáni dostávali k zbraniam.

Radio Slovakia International vysiela už počas celého leta súťaž, v ktorej vyhrávajú poslucháči ceny so slovenskými folklórnymi motívmi. 29. augusta bude štvrté kolo súťaže zamerané na Slovenské národné povstanie a vysielané bude vo všetkých jazykových mutáciách, čiže okrem slovenčiny aj v angličtine, nemčine, ruštine, francúzštine a španielčine.

Historici z Múzea SNP v Banskej Bystrici vo vysielaní prezradia aké boli príčiny povstania, jeho priebeh a význam pre oslobodzovanie slovenského územia v závere druhej svetovej vojny. Výročie SNP si Radio Slovakia International pripomenie aj špeciálnou edíciou elektronických QSL kariet, na ktorých sú reprodukcie zachovaných originálnych fotografií z povstaleckej histórie, ktoré RSI poskytlo Múzeum SNP v Banskej Bystrici.

Rádio Junior si 80. výročie SNP pripomenie o 07.00 h a 17.00 h pásmom Rozálie Vlaskovej Čo by bolo, keby nebolo Slovenské národné povstanie? Ide o hodinku rozhlasového dejepisu, v ktorej bude učiteľom Juraj Lepiš z Múzea SNP v Banskej Bystrici. Poslucháčom sa prihovoria aj dvaja dodnes žijúci hrdinovia povstania – Dalma Špitzerová a Vladimír Strmeň, ktorý sa v partizánskych bojoch ocitol ako 16-ročný chlapec, študent z armádnej kapely. Relácia vznikla v roku 2020 pri príležitosti 76. výročia SNP.

Rádio Litera, ktoré téme SNP venuje celý august, odvysiela v deň výročia SNP o 12.35 h cyklus Stratení v čase. Autorka Ivica Ruttkayová sa v ňom zameria na ženy v protifašistickom odboji. O 16.35 h si poslucháči môžu vypočuť rozhlasový dokument o odvrátenej tvári Slovenského národného povstania. Autor Peter Štrelinger ho nazval Hrdinovia a hroby. Esej na tému SNP pripravil aj redaktor Martin Šenc. Pod názvom Moje osobné povstanie ju Rádio Litera odvysiela v časoch, ráno o 07.50 h a popoludní o 17.50 h. Poslucháči by si nemali nechať ujsť aj sviatočné pásmo o 08.35 h a 18.35 h Život mŕtvych riadkov od Marcela Páleša.

Rádio Pyramída odvysiela v deň štátneho sviatku, 29. augusta, dramatizáciu zakázaného románu Mila Urbana Železom po železe, ktorý kriticky zachytáva obdobie SNP. Poslucháči Rádia Pyramída si vypočujú aj povstalecké piesne v podaní Ľudovíta Ludhu a mužského zboru pod vedením Vladimíra Slujku. V publicistickom bloku vysielania ponúkne umelecko-publicistické pásmo o SNP od autora Emila Benčíka s názvom Dies veritatis - deň pravdy a dokumentárny cyklus o temnej povojnovej histórii autora Jána Bábika Tragické osudy povstalcov - Peter Zaťko. Hudba s tematikou SNP zaznie aj v dvojhodinovke klasickej hudby.