Slávnostným večerom, spojeným s vyhlásením výsledkov, sa vo štvrtok večer, 23. septembra, v priamom prenose Rádia Devín z Divadla Jána Palárika v Trnave skončil druhý ročník Festivalu rozhlasovej hry.
Bratislava, 24. september 2021
V odbornej porote posudzovali jednotlivé rozhlasové hry spisovateľ, dramatik a literárny a divadelný vedec Karol Horák, režisér Patrik Lančarič, dramaturgička a scenáristka Vanda Feriancová, hudobný skladateľ a zvukový dizajnér Jakub Rataj a dramaturgička Divadla Jána Palárika v Trnave Lucia Mihálová. „Rozdávať ceny za umelecké výkony je skutočne zodpovedná a do veľkej miery nevďačná úloha. Často sa totiž stane, že sa vedľa seba ocitnú dve rovnako kvalitné diela, ktorým sa objektívne naozaj nedá nič vyčítať. Čo s tým? V rámci diskusií poroty sme v každej kategórii narazili na zopár titulov, pri ktorých bolo veľmi ťažké určiť rozhodujúce kritérium. V týchto prípadoch sme postupovali vždy individuálne a usilovali sme sa konštruktívne pomenovať, v čom spočíva unikátnosť diela," povedala o úlohe poroty jej členka Lucia Mihálová.
Porota určila víťazné tituly v troch súťažných kategóriách z tridsiatich rozhlasových hier zúženého výberu. V kategórii rozhlasových hier nad 45 minút odborná porota prisúdila víťazstvo rozhlasovej hre autorky Terezy Semotamovej Vnútroblok. Ako najlepší individuálny umelecký výkon v kategórii rozhlasových hier nad 45 minút odborná porota ocenila rozhlasovú adaptáciu a réžiu románu Ruda Slobodu Rozum Kalinky Búr a Táne Tadlánkovej. Odborná porota rozhodla, že v kategórii rozhlasových hier do 45 minút zvíťazila rozhlasová adaptácia prózy Jarka Elena Hriech pátra Marcela z cyklu Naša zabudnutá klasika. Cenu za originálny prístup k rozhlasovému médiu v kategórii rozhlasových hier do 45 minút si odniesol za hru Chorus delicti Ján Mikuš z cyklu Ako to bolo ďalej.
Víťazným titulom kategórie Fórum mladých autorov sa stala rozhlasová hra Davida Vyhnánka Nie je kde umrieť. Cenu za originálny prístup k rozhlasovému médiu v kategórii Fórum mladých autorov odborná porota prisúdila Hane Launerovej za hru Black out.
Literárne informačné centrum udelilo cenu za dramatizáciu diela slovenského spisovateľa do rozhlasovej podoby Ingrid Hrubaničovej za scenár rozhlasovej hry Telegram podľa próz Stanislava Rakúsa. Študentská porota rozhodla o udelení Ceny Divadelnej fakulty VŠMU rozhlasovej hre z cyklu Naša zabudnutá klasika Margita a Besná. Ako odôvodňuje zástupkyňa študentskej poroty Tamara Vajdíková, ocenili „kombináciu pôvodnej balady a príbehu ženy, ktorú opustil muž kvôli mladšej. Hra bola veľmi poetická, vzrušujúca, clivá, s výbornou prácou s emóciami. Zvukové pasáže, prelínanie vnútorného sveta s vonkajším, rôznym spôsobom varírovaný motív vody, to všetko sa podieľalo na výsledku, ktorý je pútavý a neodolateľný."
Okrem verejných aj individuálnych počúvaní súťažných hier sa počas trojdňového festivalu konali odborné semináre, workshopy, besedy s autormi, inscenované čítanie, koncerty a diskusné programy. Živé vysielania realizovali Rádio Devín, Rádio Regina Západ, Rádio Slovensko a Dvojka.