AKO PRIJÍMAŤ SATELITNÉ VYSIELANIE?

Satelitné vysielanie televíznych programových služieb STVR – Jednotka, Dvojka, :24 a :Šport je možné sledovať na celom území SR. 

Na príjem satelitného vysielania je potrebný satelitný prijímač a dekódovacia karta.

Nové technické parametre satelitnej distribúcie televíznych programových služieb STVR na satelitnej platforme Skylink.
Od 4.júna 2024 bola spustená paralelná prevádzka programových služieb STVR Jednotka HD, Dvojka HD, :24 HD, Šport HD na satelite Astra 23,5°E. Satelitné vysielanie tak bude až do konca augusta 2024 možné prijímať súčasne z dvoch transpordérov:

 T 3.213  T 3.216
 frekvencia: 11 954 MHz  frekvencia 12 012 MHz
polarizácia: horizontálna
polarizácia : vertikálna
modulácia: 8PSK
modulácia: 8PSK
FEC: 2/3 
FEC: 3/4
Symbolová rýchlosť: 29 900 kS/s
Symbolová rýchlosť: 29 900 kS/s

Obrázok pokrytia strednej Európy satelitným signálom z Astry 3B – European Wide Beam
Pokrytie strednej Európy satelitným signálom z Astry 3B
 
Obrázok pokrytia strednej Európy satelitným signálom z Astry 3C – European East Beam
Pokrytie strednej Európy satelitným signálom z Astry 3C
 
Prevádzka satelitného transpordéra T 3.213 bude na konci augusta 2024 ukončená z dôvodu blížiaceho sa konca plánovanej životnosti technológie. 
Všetky nové prijímače (Set-Top boxy), ktorými sú vybavené slovenské domácnosti a rovnako aj všetky prijímače  s označením Skylink READY podporujú funkciu FastScan.
Funkcia FastScan umožňuje veľmi jednoduché preladenie.
Pre jej spustenie stačí vstúpiť do Menu prijímača a aktivovať funkciu FastScan. Programy sa automaticky naladia a zoradia.
Preladenie prijímačov s funkciou FastScan prebehne 16.júna 2024 poskytovateľom satelitne televízie Skylink bez potreby ďalšieho zásahu zo strany divákov.

AKO PRIJÍMAŤ DIGITÁLNE TERESTRIÁLNE VYSIELANIE?
 
Verejnoprávna televízia vysiela svoje programové služby cestou verejnoprávneho terestriálneho multiplexu so zmluvne definovaným pokrytím 95% obyvateľstva Slovenskej republiky.

RTVS 13. decembra 2021 ukončí vysielanie svojich televíznych programových služieb v pozemnej, terestrickej distribúcií v kompresnom formáte MPEG-2. Po tomto termíne skončí v ponuke verejnoprávneho multiplexu Jednotka SD a programové služby Dvojka SD a Trojka SD budú šírené ďalej už len v efektívnejšom kompresnom formáte MPEG-4. SD vysielanie tak bude aj naďalej prístupné.
Zmeny spojené s vypínaním MPEG-2 distribúcie jednotlivých televíznych okruhov v pozemnom vysielaní sa dotknú predovšetkým majiteľov televíznych prijímačov a set top boxov prvej generácie. Diváci RTVS, ktorí na sledovanie programov využívajú prijímač, ktorý podporuje výlučne štandard vysielania DVB-T/MPEG-2 resp. používajú na sledovanie televízor alebo set top box starší odhadom viac ako 6 - 7 rokov, môžu z dôvodu týchto technologických inovácií o vysielanie svojich obľúbených programov prísť.
RTVS definitívne prechádza na kompresný systém MPEG-4 po desiatich rokoch terestrickej distribúcie. Ukončenie SD MPEG-2 vysielania je nevyhnutné pre efektívnejšie využitie kapacity verejnoprávneho multiplexu a najmä umožňuje RTVS zaradiť novú programovú službu, ktorú veríme, že diváci v predvianočnom období privítajú.
Veľkou výhodou DVB-T je bezplatný, tzv. FTA (Free-to-air) príjem programových služieb verejnoprávneho terestriálneho multiplexu.
Nevýhodou v porovnaní so satelitným vysielaním je môže byť pokrytie DVB-T signálom, ktoré najmä v hornatých oblastiach Slovenska nemusí byť vždy optimálne.
 

Pokrytie signálom DVB-T


Zjednodušený návod na zriadenie príjmu DVB-T vysielania
 
Krok 1: Na príjem DVB-T vysielania je nutné overiť si, či vaše miesto, v ktorom chcete signál prijímať, je pokryté digitálnym terestriálnym signálom.

Terestriálne televízne vysielanie DVB-T
Krok 2: Na príjem DVB-T vysielania je nutné mať televízny prijímač vybavený digitálnym tunerom (DVB-T), alebo si zakúpiť set-top-box (STB) určený na príjem digitálneho vysielania. Tento STB pripojíme k televíznemu prijímaču prostredníctvom SCART kábla, prípadne HDMI (podobne ako video alebo DVD prehrávač), alebo ak STB prijímač obsahuje modulátor UHF, je možné tento STB prijímač pripojiť k televízoru prostredníctvom anténneho vstupu.
 
Krok 3: Zistíme si najbližší zdroj digitálneho signálu - Mapa pokrytia (MULTIPLEX 3)

Krok 4: Na príjem digitálneho vysielania je podľa intenzity signálu možné použiť buď individuálnu izbovú, alebo vonkajšiu anténu. Kúpu antény je najlepšie konzultovať s najbližším predajcom anténnej techniky.



Antény



Krok 5: Nastavenie antény. V prípade priamej viditeľnosti na vysielač DVB-T signálu sa snažíme nastaviť anténu v smere na tento vysielač. Pri vysielaní DVB-T signálu je na rozdiel od starého analógového terestriálneho vysielania použitá polarizácia vertikálna. Z týchto dôvodov je nutné antény otočiť pre príjem vertikálnej polarizácie. V prípade ak anténu nie je možné nastaviť smerom na vysielač, spustíme manuálne vyhľadávanie a podľa najlepšej intenzity a kvality signálu nastavíme anténu.

Inštalácia antény


Krok 6: Podľa návodu prijímača STB alebo televízora so zabudovaným dekóderom dáme vyhľadávať manuálne (ak poznáme vysielaný kanál UHF), alebo spustíme automatické ladenie digitálneho terestriálneho vysielania.
 

Prílohy